Подпухването и подуването на долните крайници често е сигнал за болестно изменение. Отокът увеличава обиколката, създава дискомфорт и се затруднява ходенето.
Причината за подуването не винаги е видима. Отокът е симптом на редица патологии. Някои от тях са системни като сърдечните, а други се развиват локално върху самия крайник.
Но тялото дава достатъчно признаци, за да разпознаем проблема. Най-малкото отичането е едностранно или двустранно, с различна степен на изразеност – обхваща само пръстите, цялото ходило или плъзва нагоре до бедрото.
На основата на тези признаци + допълнителните симптоми лекарите поставят диагнозата.
Общи данни за подуване на краката
Подуването представлява нарушено извеждане на течности от тъканите в тялото. Механизмът е следният: течностите с лекота проникват в междуклетъчното пространство и се събират там. При нормални обстоятелства е осигурен и обратен отток.
Подуването на долните крайници понякога придобива непоносими размери.
Той се затруднява или редуцира при:
♠ Нарушен лимфен дренаж – събиране на лимфа (течност с високо съдържание на белтъчини) в тъканите на кожното покритие. Застоят на лимфа образува плътен, безболезнен оток. Неговият отличителен признак е невъзможност да се захване в гънката в основата на II-ри пръст на крака;
♠ Нарушено оттичане на кръв от вените или артериите – проникване на течност от капилярите в тъканите. Такъв тип застой образува рехав оток, съпроводен с болеви усещания.
Как да различим застоя на кръв от застоя на лимфа? Лимфният е безболезнен и постоянен, докато нарушеното оттичане на кръвта причинява болка и забележимо намалява при заемането на хоризонтално положение за известно време.
Оток при здрави хора
Прекомерни течности и сол
Отичането на краката понякога се среща при съвършено здрави хора. То е свързано с излишното потребление на вода и соли. Обичайното време за подобна проява е лятото в горещините. При високи температури човек пие голямо количество течности. Те постъпват в кръвта, но не винаги успяват да бъдат изведени от тялото с потта и урината.
Когато паралелно с храната постъпват и значителни количества соли, те способстват за задържането на течности в тялото. В даден момент сърцето престава да се справя с по-голямото количество кръв и тя започва да се застоява (на първо място в най-отдалеченото от него място – краката).
Застой на кръвта
Застоят на кръвта в долен крайник понякога се подпомага и от допълнителни фактори. Сред тях различаваме:
♠ Наднормени килограми – пълните хора по-често страдат от отичане на краката през лятото, защото за сърцето е по-сложно да изтласква кръвта през голямо количество мастни тъкани;
♠ Натоварване от вертикална поза – работата на определена група хора е свързана с продължително заемане на натоварващи сърцето пози. При вертикално положение кръвотокът намалява интензивността си и понякога в резултат се стига до застой на кръвта;
♠ Неактивен стил на живот, съчетан с някои от гореизброените фактори.
В посочените случаи отоците по краката не свидетелстват за наличие на някакво заболяване, но са сигнал, че стилът на живот създава условия за такава поява в бъдеще.
Кога отокът е в норма
Подуването на крака е нормално – и очаквано, следствие от носенето на тесни обувки. Притискането на тъканите затруднява и циркулацията на течности в тях. Подобен ефект има от твърде високите токове. Красивите, модни, но поддържащи стъпалото в неестествено положение обувки провокират застой на лимфата и кръвта.
Прекарването на няколко часа на високи токове след това изисква и съответната грижа за релакс и почивка
Подуването е естествено следствие от моментно прекаляване с алкохол и от приемането на наркотици.
Физиологично състояние е по време на бременността. Подуване понякога последва самото раждане, особено когато по време на бременността се е развила венозна недостатъчност.
Хормонални колебания – най-честа непатологична причина при нежния пол. Появява се в два случая:
Намаляване на нивото на прогестините преди менструация;
Климакс и постменопауза – отичане на крака, ръце и лице от промяна в хормоналното ниво. Обичайно се съчетава с натрупване на допълнителни килограми и депресивни състояния.
Какво да правим при подути крака?
Първо, да съкратим обема на потребяваните течности и соли. Ако отокът се разнесе и краката придобият предишния си вид, значи такава е била причината и следва да се регулира по-прецизно яденето на солена храна. Все пак консултацията би била полезна.
Второ, да обърнем внимание какви лекарства пием. Някои медикаменти провокират отичане на краката, както и влияят на работата на сърцето и кръвообращението. Рискови в това отношение са глюкокортикоидите, изписвани при ред автоимунни и алергични патологии, при тежки възпалителни реакции, изменения в надбъбречните жлези и в други. Лекар ще замени медикамента или ще изпише друг, който да компенсира страничния ефект от основната терапия.
Подуване на краката провокират и някои препарати за повишено кръвно налягане. Отокът по лекарствена причина се явява в течение на деня или вечер, утихва и пак се появява.
Трето, ползваме ли контрацептиви? Задържането на течности в организма и като следствие – подуването на краката, се провокира и от половите хормони. Естрогените присъстват в състава на контрацептивите, а на мъжете се назначават мъжки хормони при нарушение на репродуктивните функции, затлъстяване и прочее.
И още него, което винаги е от полза – подпомагане на оттичането със силите на гравитацията
В този ред отхвърляме външните, неболестни причини за появата на подути крака. Но ако дотук проблемът не е решен и отокът продължава да си стои, продължаваме с търсене на причината на вътрешно ниво.
Патологичните отоци се обуславят от остри и хронични болестни състояния, за които е задължителна консултация с лекар-специалист.
Мерките при физиологични отоци са:
• Вдигане на краката на нивото на сърцето – сутрин и вечер;
• Намаляване на количеството изпивани течности;
• Намаляване на количеството приемана сол;
• Вземане на контрастни душове;
• Вземане на солени вани за крака;
• Преминаване към удобни, ортопедични обувки без ток и с качествена подметка;
• Лечебна физкултура;
• Масаж на ходилата;
• Снижение на теглото при затлъстяване.
Ортопедичните обувки Dr.Orthopedic са удобни, ергономични, осигуряват масаж на ходилото и правилно кръвообръщение на долните крайници.