Това е трайно и пълно разместване на ставните повърхности на костите, образуващи дадена става на стъпалото.
Изкълчване на стъпалото включва:
• Ладиевидна кост на стъпалото;
• Тарзална (-и) става(-и));
• Тарзометатарзална (-и) (става(-и)).
Когато разместването не е пълно се нарича сублуксация. Травматичните изкълчвания настъпват внезапно под действието на бързо действаща сила (външна). Ставната торба е винаги разкъсана. Едно от ставните тела излиза навън през образувалия се отвор на ставната капсула. В ставата и около нея се излива кръв. Болката провокира спазъм на мускулатурата, която фиксира луксираното ставно тяло в дадено положение.
Механизмите на изкълчване на стъпалото са различни.
Настъпват в резултат на авто- и мото – инциденти. Най-честия механизъм е форсираната дорзална флексия (прегъване на стъпалото към гърба на ходилото). Изкълчването на различни части на стъпалото се получават при падане или скачане от високо. При силна вътрешна ротация, привеждане и плантарна флексия на стъпалото, при което могат да се разкъсат връзките на талуса. Механизмът на изкълчване на ходилото може да бъде по директен и индиректен начин. Като директните механизми водят до закрити травми, а индиректния механизъм води до възникване на открити травми на стъпалото.
Клиника на изкълчване на стъпалото.
Типичните симптоми при изкълчване на стъпалото са:
– Деформация на ставата – анатомичната й конфигурация е променена. Деформацията зависи от локализацията и вида на изкълчването, от времето, изминало след травмата, и наличие на съпътстващи увреди;
– Принудително положение на стъпалото;
– Липса на движение на ставата – движенията в ставата са невъзможни поради пълното разместване на ставните повърхности на ставата и настъпва мускулна контрактура, която задържа крайника в дадено положение. Всеки опит за осъществяване на дадено движение е свързан със силна болка. Пасивни движения не се извършват;
– Пружинно съпротивление – при опит за промяна на положението на стъпалото се чувства силно, непреодолимо съпротивление, като, че ли се притиска пружина. Когато се преустанови натискът крайникът бързо се връща в първоначалното си положение.
Към клиничната картина на изкълчването на стъпалото се включват и нетипични симптоми: оток, болка, подкожен хематом, нарушена ос на стъпалото и др.
Диагноза на изкълчване на други и неуточнени части на стъпалото
Рентгеновото изследване е задължително!
Лечение на изкълчване на стъпалото.
Наместването се извършва за най-кратък срок от травмата, като се извършва под обща упойка. Методите на наместването целят поставянето на изкълчената става в индиферентно положение. Чува се характерно щракване след наместването. Задължително след наместването се прави рентгенова снимка и след това се обездвижва наместената става, за да зарастнат ставната торба, свързочния апарат и меките тъкани.
След сваляне на имобилизацията трябва да се започне активна лечебна физкултура и физикална терапия за възстановяване на функцията на засегнатата става.
Ползването на ортопедични обувки Dr.Orthopedic Ви гарантира предпазване от неволни инциденти на стъпалото при правилна експлоатация.